Related

Article

Hull to meet Trencin or Vojvodina in European debut

18 July 2014 14:02

Hull City will make their continental debut against Trencin of Slovakia or Vojvodina of Serbia in the UEFA Europa League.

Steve Bruce's side qualified for Europe's second-tier club competition by virtue of reaching the final of the FA Cup last term and will enter at the third qualifying round.

Trencin hold a 4-0 first-leg advantage over Vojvodina ahead of Thursday's trip to Serbia and will likely host Hull for the first leg on July 31.

Elsewhere in the draw, last season's Europa League quarter-finalists Lyon will take on Mlada Boleslav or Siroki Brijeg.

Hubert Fournier's side finished fifth in Ligue 1 last term and saw their European campaign ended by Serie A champions Juventus.

The French side beat Viktoria Plzen on their way to the last eight, with the Czech side drawn against either Romanian outfit Petrolul Ploiesti or Flamurtari of Albania.

Former European champions PSV get their Europa League adventure up and running against Botev Plovdiv or St Polten while Spanish club Real Sociedad await the winners of Groningen versus Aberdeen.

Draw in full: Kardemir Karabukspor v Rosenborg or Sligo Rovers, Trencin or Vojvodina v Hull City AFC, Sarajevo or Haugesund v Atromitos, Ruch Chorzow or Vaduz v Kairat Almaty or Esbjerg, Chornomorets Odesa v RNK Split or Hapoel Beer Sheva, Buducnost Podgorica or Omonia v Metalurg Skopje or FK Zeljeznicar, Real Sociedad v Aberdeen or Gronigen, Dinamo Moscow v Hapoel Kiryat Shmona, Luzern or Saint Johnstone v Zestafoni or Spartak Trnava, Torino v Brommapojkarna or Crusaders, Astana or Hapoel Tel-Aviv v Linfield or AIK Solna, Young Boys v Ermis Aradippou, Mainz v RoPS Rovaniemi or Asteras Tripolis, PSV v Botev Plovdiv or St Polten, Zulte Waregem or Zawisza Bydgoszcz v Derry City or Shakhtyor Soligorsk, Elfsborg or Inter Baki v Neman Grodno or FH, Litex Lovech or Diosgyori VTK v JK Sillamae Kalev or Krasnodar, Motherwell or Stjarnan v JK Nomme Kalju or KKS Lech Poznan, FK Cukaricki or SV Grodig v CSKA Sofia or Zimbru Chisinau, Petrolul Ploiesti or Flamurtari v Viktoria Plzen, Mlada Boleslav or Siroki Brijeg v Lyon, Laci or FC Zorya Luhansk v Molde or ND Gorica, Astra v MFK Kosice or Slovan Liberec, Vikingur or Tromso v Rijeka or Ferencvarosi, Dinamo Minsk or Myllykosken Pallo-47 v Cluj or Jagodina, Neftci PFK or Koper v Bursaspor or Chikhura Sachkhere, Gyori ETO or IFK Gothenburg v Rio Ave, Club Brugge v Brondby, Atlantas or Shakhter Karagandy v Dundalk or Hajduk Split

Sponsored links

Monday 22 December

13:42
13:05
12:55
12:29
12:23
12:19
11:56
11:48
11:46
11:46
11:46
11:45
11:44
09:46
08:57
07:34
07:04
06:06
04:57
03:45
03:36
03:30
03:30
02:19
02:16
01:41
01:08
00:54
00:32
00:14

Sunday 21 December

23:50
23:38
23:24
23:15
22:53
22:42
21:57
20:47
20:46
20:45
20:45
19:17
19:12
18:58
18:56
18:43
18:25
17:56
16:58
16:49
16:31
15:38
15:25
14:44
14:17
13:52
12:54
12:21
12:12
11:59
11:44
11:16
11:16
10:17
10:08
10:06
09:44
07:20
07:00
06:02
05:16
03:57
03:55
03:02
03:01
02:10
01:10

Saturday 20 December

23:52
23:50
23:40
23:36
23:10
22:49
22:48
21:31
21:13
21:03
20:51
20:51
20:38
20:23
20:22
20:21
20:14
20:13
20:10
19:58
19:51
19:49
19:46
19:39
19:36
19:22
19:21
19:16
18:54
18:53
18:10
18:06
17:59
17:59
17:56
17:54
17:53
17:29
17:25
16:52
16:43
16:04
15:56
15:51
15:48
15:39
14:09
13:26
12:03
11:59
10:31
06:56
05:40
05:10
03:44
01:58
01:32

Facebook