Related

Article

Udinese, Sevilla learn UEFA Europa League fate

19 July 2013 15:48

Udinese will face either Irtysh Pavlodar or Siroki Brijeg in the third round of qualifying for the UEFA Europa League.

The Italian side harboured hopes of qualifying for the UEFA Champions League, but came up short as Milanpipped them to third position in Serie A.

They are joined in the third round of qualifying by La Liga's Sevilla, who won the tournament under its previous guise of the UEFA Cup in 2007. Awaiting them will be Mladost Podgorica or Senica.

Their squad has been weakened by the sales of Jesus Navas and Alvaro Negredo to Manchester City, but they will still be favourites to qualify for the main draw.

Premier League side Swansea City secured their entry into this year's tournament by winning the League Cup and they have been rewarded with a tie against either Malmo or Hibernian.

Elsewhere, Zurich will face off against Skonto or Slovan Liberec, while Saint-Etienne play Shakhtyor Soligorsk or Milsami Orhei.

Draw in full:

Chornomorets Odesa or Dacia Chisinau v Crvena Zvezda or Vestmannaeyjar, Swansea City v Malmo or Hibernian, Sevilla v Mladost Podgorica or Senica, Saint-Etienne v Shakhtyor Soligorsk or Milsami Orhei, Irtysh Pavlodar or Siroki Brijeg v Udinese, Petrolul Ploiesti or Vikingur v Vitesse, Hajduk Split or Turnovo v Dila Gori or Aalborg, Jablonec v Stromsgodset or Debrecen, Ventspils or Jeunesse Esch v Maccabi Haifa or Khazar Lankaran, Skonto or Slovan Liberec v Zurich, Kukesi or Sarajevo v Metalurh Donetsk, Qarabag or Piast Gliwice v Anorthosis Famagusta or Gefle, Dinamo Minsk/Lokomotiva Zagreb v Trabzonspor/Derry City, IL Hodd or Aktobe v Breidablik or Sturm Graz, Levadia Tallinn or Pandurii Targu Jiu v Beroe Stara Zagora/Hapoel Tel-Aviv, Rijeka or Prestatyn Town v Olimpija Ljubljana or Zilina, Slask Wroclaw or Rudar Pljevlja v Club Brugge, Randers v Jagodina or Rubin Kazan, Tromso or Inter Baki v Differdange or Utrecht, Asteras Tripolis v Rapid Vienna, IFK Gothenburg or Trencin v Astra Ploiesti/Omonia, Zalgiris or Pyunik v Honka Espoo or Lech Poznan, Motherwell v Kuban Krasnodar, Zrinjski or Botev Plovdiv v Stuttgart, Estoril-Praia v Hapoel Ramat Gan, Vojvodina or Budapest Honved v Bursaspor, Skoda Xanthi or Linfield v Rejkyavik or Standard Liege, Sparta Prague or Hacken v FC Thun or Chikhura Sachkhere, Valletta or Minsk v Rosenborg or St Johnstone

Sponsored links

Info

Competition
UEFA Europa League
Date
1 August 2013
Kick-off
20:45
Half-time
0 - 3
Full-time
1 - 3
On aggregate
1 - 7
Venue
Stadion Bilino Polje (Zenica)
Attendance
4500

Goals

0 - 1
0 - 2
0 - 3
D. Ćorić 77'  
1 - 3

Lineups

# Player Bookings
12
8
7 77'
27
33 45+2'
21
14
15
18
11 42'
9
Coach: S. Musa
# Player Bookings
30
8
5
11
75
66
37
3
34
10 16'
9 31' 39'
Coach: F. Guidolin

Substitutes

# Player Bookings
20
24
10
1
4
6
28
# Player Bookings
27
21
70
7
99
92
4

Thursday 25 December

Wednesday 24 December

22:46
22:01
21:20
20:39
20:18
19:08
18:35
17:52
17:20
17:07
16:30
16:04
15:45
15:28
15:04
14:59
14:49
14:24
13:43
13:31
13:16
12:49
12:46
12:28
11:53
11:05
11:04
10:25
09:54
08:24
06:14
02:25
01:08
00:44

Tuesday 23 December

21:16
20:37
19:12
18:23
18:21
18:18
17:57
17:53
17:49
17:14
17:14
17:06
16:56
16:37
16:12
16:11
16:11
16:00
15:51
15:32
15:14
14:48
14:16
14:13
14:03
13:54
13:32
12:58
12:45
12:34
12:17
11:33
11:29
11:27
10:56
10:31
09:51
09:41
09:33
09:13
05:30
04:57
03:11
01:38
01:22
00:15
00:12
00:00

Facebook